Connect
To Top

Prochowiec na wiosnę

Czym się różni trencz od prochowca?

Zastanawiałyście się kiedyś, czym się różni trencz od prochowca? Tylko i wyłącznie nazewnictwem! Trencz jest nazwą brytyjską i pochodzi od słowa trench oznaczającego okopy. Nazwa wzięła się stąd, że od początku płaszcz chętnie wykorzystywała brytyjska armia. Polskie słowo prochowiec ma początki w latach 60. ubiegłego wieku, gdy tego typu okrycia wierzchnie były najbardziej popularne.

Kto wymyślił prochowiec?

Ze względu na częste opady deszczu Anglicy głowili się nad stworzeniem okrycia wierzchniego, które będzie wodoodporne. Pierwszym tego typu pomysłem był płaszcz wykonany przez szkockiego chemika Charlesa Macintosha. Już w 1823 połączył ze sobą dwie tkaniny gumą. Taki płaszcz był wodoodporny, ale nie oddychał. Przełomem okazał się prochowiec wymyślony przez Anglika Thomasa Burberry’ego. Dzięki odpowiedniej obróbce bawełny powstały wodoodporne, wiatroszczelne i oddychające gabardyny. Tkaniny były ciasno tkane i poddane obróbce chemicznej.

Za wynalazcę prochowca podaje się również brytyjska firma Aquascutum, której założyciel w 1951 roku opatentował wodoodoporną tkaninę. Ten spór zapewne pozostanie nierozstrzygnięty. Faktem jest natomiast, że prochowiec stał się obok kratki sztandarowym produktem marki Burrbery i to jej płaszcz jest znany na całym świecie.

Partner – materiał

Sprawdź cenę

Morgan

Cortefiel

Compañía fantástica

Kolory prochowców

Na początku prochowce występowały głównie w kolorze khaki, ale dopuszczalne były także oliwki, beże, granaty, szarości i czernie. Były to barwy typowe dla wojska. W aktualnej modzie panuje pełna dowolność w wyborze barw. Czarny i beżowy prochowiec to element typu basic każdej garderoby. Płaszcze w tych kolorach będą pasowały do każdej stylizacji i na najróżniejsze okazje. Na wiosnę 2016 jednym z najmodniejszych modeli będzie niebieski prochowiec w żywych, energetycznych odcieniach. Tak naprawdę w modzie na trencze nie panują żadne ograniczenia. Kupisz je we wszystkich kolorach tęczy i z najróżniejszymi wzorami.

Partner – materiał

Sprawdź cenę

ADIA

mint&berry

New Look

Charakterystyczne cechy prochowców

Prochowce damskie to jeden z najbardziej kobiecych elementów garderoby. Dzięki paskowi wiązanemu w talii podkreślają figurę. Często delikatnie rozszerzają się ku dołowi ukrywając zbyt szerokie biodra. Skośne kieszenie wyciągają i wyszczuplają sylwetkę. Charakterystyczne cechy trencza to również zapinany kołnierz, naramienniki, klapa na prawym barku, metalowe elementy przy kieszeniach, paski tuż nad nadgarstkami spinające rękawy oraz zapewniający ciepło podwójny materiał w górnej części pleców. Prochowce Burrbery mają odpinaną podszewkę. Dzięki temu są idealne zarówno na lato, jak i na chłodniejsze dni.

Skąd taka popularność prochowca? Zapewne stąd, że prochowce są jednym z nielicznych modeli płaszczy, w których każdy dobrze wygląda. Ma też bardzo szeroki zakres zastosowań. Możesz go włożyć zarówno do eleganckiej, jak i sportowej stylizacji. Prochowiec damski to obowiązkowy element w wielu szafach. Był też bohaterem drugiego planu wielu produkcji filmowych. Zobaczcie, jak pięknie wyglądała w nich Audrey Hepburn!

Partner – materiał

Sprawdź cenę

ICHI

New Look

Scotch & Soda

mint&berry

Tiger of Sweden Jeans

mint&berry

Cortefiel

Tiger of Sweden Jeans

Vero Moda

Rue de Femme

Eleven Paris

Warehouse

New Look

TOM TAILOR DENIM

Scotch & Soda

Compañía fantástica

New Look

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Kurtki i płaszcze