Connect
To Top

Moda lat 80.

Lata 80. – czas zmian

Lata 80. i moda z tamtego czasu inspirują projektantów po dziś dzień. Chcąc lepiej zrozumieć ducha tej epoki warto wiedzieć, co nieco z historii.
Lata 80. były przede wszystkim czasem rozwoju nowych nurtów w muzyce. W Stanach Zjednoczonych raczkowało house i techno, a na całym świecie królowała muzyka syntezatorowa. Jest to czas rozkwitu popu i disco. Lata 80. to również piękne dziesięciolecie dla muzyki rockowej. Dlaczego to takie ważne? Zespoły muzyczne i ich wokaliści często nadawali ton modzie. To oni przyczynili się do wzrostu popularności niektórych marek i dyktowali trendy, które chcieli naśladować młodzi ludzie. Era disco i pierwszych znanych klubów przełożyła się również na typowe dla tamtego czasu stylizacje.

Moda lat 80

Moda lat 80. często jest uznawana za tandetną i kiczowatą. Nie zmienia to jednak faktu, że już od trzech dziesięcioleci inspiruje projektantów. Nie sięgają po nią dosłownie, ale zapożyczają niektóre elementy.

Znakami tego czasu są neonowe kolory, cekiny, nadmiar sztucznej biżuterii i burza loków po trwałej ondulacji. W dzisiejszych kolekcjach kolory również stały się bardziej wyraziste. Do naszej codzienności wkroczyło srebro i złoto, a cekiny przestały być zarezerwowane jedynie na sylwestra. I jeśli Wam się wydaje, że trwała ondulacja przeszła do historii, przyjrzycie się zdjęciom modnych obecnie fryzur. Niby naturalne, rozwichrzone uczesania najczęściej są robione na bazie loków, a fryzjerzy wciąż poszukują sposobu na trwałą, która będzie wyglądać naturalnie.

Jak większość dekad, również moda lat 80. uwielbia jeans. W tym dziesięcioleciu na topie są marmurkowe modele. Dziś bez trudu znajdziesz je w sklepach, ale 30 lat temu podobny efekt uzyskiwało się w zaciszu domowym działając na denim chlorem. Triumfy święciły też jeasnowe kurtki, do których doszywało się naklejki i przypinało znaczki. Ta moda również powraca.

Partner – materiał

Sprawdź cenę

Dry Lake

DEBY DEBO

Indi & Cold

Warehouse

someday.

Glamorous

Dockers by Gerli

Lata 80. a moda sportowa

Coraz częściej skłaniamy się do noszenia wygodnych sportowych stylizacji nawet nie zdając sobie sprawy, jak wiele mają wspólnego z latami 80. Dziedzictwem tej dekady jest m.in saszetka oraz kolorowe legginsy. Chętnie noszono do nich obcisłe body, które przypominały dzisiejsze topy sportowe. Modne dziewczyny w latach 80. często wyglądały tak, jakby właśnie wyszły z aerobiku.

Partner – materiał

Sprawdź cenę

Noppies

Lata 80. a stroje w stylu disco

Styl disco jest najbardziej rozpoznawalnym elementem bogatych w trendy lat 80. Jego charakterystycznymi cechami były szerokie spodnie zwężane i podwijane na wysokości kostki. Bluzki miały bufiaste rękawy, a doły stylizacji były bardzo wąskie. Mogły to być spódnice mini, legginsy lub spodnie rurki. Był to niezwykle łaskawy czas dla koronki oraz spodni z wysokim stanem. Również wówczas przyjęło się noszenie bielizny na, a nie pod ubranie. Trendy były lakierowana skóra i świecące tkaniny, bo to one najbardziej efektownie wyglądały w świetle dyskotekowym.

Moda lat 80. to prawdziwa eksplozja stylów. Romantyczne sukienki z początku dekady mieszają się z jaskrawą modą disco. Nowością są też stylizacje rodem z sali gimnastycznej, które w poprzednich dziesięcioleciach byłyby nie do pomyślenia. Jeśli dobrze się przyjrzysz ubraniom dostępnym w sieciówkach na pewno znajdziesz sporo odwołań do tamtej dekady.

Partner – materiał

Sprawdź cenę

Buffalo

Steve Madden

Anna Field

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Moda