Connect
To Top

Jaki mam rozmiar ubrań?

Kłopotliwe dopasowywanie ciuchów

Każda z kobiet miewa trudności z właściwym dobraniem rozmiaru ciuchów. Szczególnie dziś, kiedy na porządku dziennym są zakupy internetowe i przed nabyciem ciuchu nie możemy go przymierzyć, staranna ocena własnego rozmiaru jest podstawą.

Jaki ja właściwie mam rozmiar ciuchów?

Jaki mam rozmiar ubrań? To pytanie zadajemy sobie wielokrotnie w momencie, gdy zamierzamy kupić jakiś ciuch. Co prawda wątpliwości te dotyczą zwłaszcza zakupów w sklepach online, jednak nie tylko. Również w stacjonarnych punktach handlowych miewamy problemy z doborem odpowiedniego rozmiaru, dlatego częstokroć wybierając się do przymierzalni, na naszym ramieniu spoczywa kilka sukienek, bluzek czy spodni – z tego samego modelu, ale o różnych rozmiarach. Z czego wynikają te kłopoty?

Partner – materiał

Sprawdź cenę

Closet

Krüger Dirndl

Levi's®

Niejednoznaczne rozmiary ubrań

Gdyby tylko rozmiary ubrań były standardowe i niezależnie od marki czy modelu zawsze skrojone były wedle takich samych długości i szerokości, problem byłby z głowy. Wystarczyłoby raz się zmierzyć, porównać z funkcjonującą rozmiarówką, po czym raz na zawsze wiedziałybyśmy, czy nosimy 38, 40, czy 42. Tymczasem wymiary rozmiaru 38 w jednym sklepie mogą zupełnie nie zgadzać się z wymiarami rozmiaru 38 w sklepie drugim. Podobnie zresztą z innymi rozmiarami. Do tego dochodzi różne nazewnictwo, niekiedy są to litery, np. L, S, M, innym razem cyfry – 36, 38, 42, albo kilka różnych oznaczeń na jednej metce, np. europejskie, brytyjskie i amerykańskie. W przypadku spodni natomiast często mamy do czynienia z podwójnymi wymiarami oznaczającymi obwód w pasie i długość nogawki mierzone w calach, np. 30/32.

Co zatem należy zrobić przed zakupami, aby uniknąć przykrej niespodzianki, że oto kupiony przez nas ciuch nie pasuje? W przypadku sklepów internetowych zawsze należy zwracać uwagę na załączoną rozmiarówkę, po czym własne pomiary skonfrontować z tymi załączonymi na stronie sklepu. Nie należy kupować ciuchów sugerując się samym rozmiarem. W przypadku punktów stacjonarnych pozostają nam wędrówki do przymierzalni. Pamiętajmy, że lepiej poświęcić trochę czasu i przymierzyć kilka sztuk, niż wyjść ze sklepu z za małym lub za dużym ciuchem.

Sprawdź cenę

Benetton

Benetton

Vero Moda

Mama Licious

adidas Performance

S, L, M – jaki to rozmiar?

Choć długości i szerokości dla danych rozmiarów często różnią się od siebie w odniesieniu do poszczególnych producentów ubrań, istnieją też pewne ogólne normy. I tak rozmiar XS (z ang. Extra Small) odpowiadający rozmiarowi 34 to rozmiar najmniejszy. Dalej, S (Small), odpowiednik 36, to również rozmiar niewielki, zazwyczaj noszony przez kobiety bardzo szczupłe, średniego lub wyższego wzrostu lub kobiety niskie, o filigranowej figurze. Wymiary dla rozmiaru S najczęściej oscylują wokół 90 cm w biuście, 65 cm w talii i 95 cm w biodrach.

Rozmiar M (Medium) wskazuje na wielkość średnią, jednak zazwyczaj również noszony jest przez kobiety o szczupłej budowie ciała. Odpowiednikiem rozmiaru M jest 38. Wymiary dla tej wielkości to około 95 cm w biuście, 70 cm w pasie i 95-100 cm w biodrach.

Large to w rzeczywistości tylko z nazwy rozmiar duży. W praktyce widać zaś, że większość kobiet nosi L. Jaki to rozmiar? Nie mały, ale i niebyt duży, dopasowany dla kobiet średniego wzrostu i wysokich o normalnej budowie ciała, nie za chudych, ale też i nie narzekających na nadmiar kilogramów. Do rozmiaru L przypasowany jest rozmiar 40. Wymiary wahają się w granicach około 95-100 cm w biuście, 80-90 cm w talii i 100-105 w biodrach.

Sprawdź cenę

Miss Selfridge

Wrangler

Freeman T. Porter

Dorothy Perkins

XL – rozmiar niekoniecznie dla puszystych

Rozmiar XL (Extra Large) najczęściej noszony jest przez kobiety wysokiego lub średniego wzrostu o nieco zaokrąglonej figurze, jednak nie zawsze. Również kobiety wysokie i dość masywne, ale o proporcjonalnej sylwetce oraz o sportowej, umięśnionej budowie sięgają po XL. Jaki to rozmiar jeżeli chodzi o wymiary? Około 105 cm w biuście, 95 cm w talii i 110 cm w biodrach to uśrednione wielkości.

Sprawdź cenę

Krüger Dirndl

Benetton

Freeman T. Porter

Benetton

Krüger Dirndl

Dorothy Perkins Curve

Adrianna Papell

Part Two

Dorothy Perkins

More & More

someday.

Converse

Missguided

Teddy Smith

Queen Mum

Rosemunde

Dorothy Perkins Curve

King Louie

Calvin Klein Underwear

New Look

Dorothy Perkins Curve

Jennyfer

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Moda