Connect
To Top

Glany

Nawet jeśli nigdy nie nosiłaś glanów, z pewnością natknęłaś się już kiedyś na te kultowe, wyjątkowo ciężkie buty. Standardowe glany, tzw. „dziesiątki” (z dziesięcioma oczkami na sznurówki), ważą około 1,5 kilograma! Ten potężny ciężar wynika w dużej mierze ze wzmocnienia obuwia blachą w okolicy palców, a czasem także z dodatkowego obciążenia na pięcie. Najczęściej glany sięgają do 1/3 wysokości łydki i mają cholewy zachodzące mniej więcej za kostkę, choć bywają też glany krótkie, a w przypadku niektórych modeli cholewa sięga znacznie dalej, bo aż do kolan.

Szał na glany

Skórzane glany od zawsze były mocno kojarzone z przynależnością do jakiejś subkultury. Punkowcy, skinheadzi, metalowcy, goci – wszyscy zgodnie noszą glany, a jednocześnie buty te stają się coraz bardziej modne, a coraz mniej związane z manifestacją poglądów czy uczestnictwem w jakiejś konkretnej, subkulturowej grupie. Także harcerze, pracownicy warsztatów oraz służby mundurowe, np. wojsko czy policja, noszą buty podobne do glanów. Zależność działa w obie strony: bywa i tak, że młodzież nosi jako modne uzupełnienie stylizacji zwykłe buty z demobilu.

Lata 80. przygnały do Polski specjalistyczne obuwie robotników z Rumunii o długiej, sznurowanej cholewie, tzw. „rumunki”. Tak rozpoczął się w kraju szał na buty glany. Medycyna nierzadko wykorzystuje ten rodzaj butów jako obuwie ortopedyczne, zwłaszcza kierowane do osób po przebytych urazach łydki, kostki czy śródstopia. Takie zastosowanie zawdzięczamy dr Martensowi, który wpadł na pomysł zaadoptowania butów wojskowych do celów ortopedycznych. Dzisiejszy wybór obuwia jest naprawdę ogromny: od najdroższych glanów-Martensów, przez idealne na zimę glany ocieplane, aż po skórzane glany na obcasie, kierowane dla najodważniejszych, bezkompromisowych klientek.

Obuwie dla każdego: glany męskie i damskie

Nie ukrywajmy, że ciężkie, czarne glany kojarzone są głównie z facetami. Silni mężczyźni, żołnierze, metalowcy skaczący pod sceną na koncercie – to oni przez długie lata nosili ten rodzaj obuwia, niejako przypisując je sobie na wyłączność. Glany nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla płci męskiej: dowiodły tego trendy obowiązujące w ostatnich latach, a które osiągnęły kulminację gdzieś w okolicach 2010 roku. Równie atrakcyjnie, jak glany męskie, mogą wyglądać glany damskie czy dziewczęce. Prym wiedzie tutaj angielska marka dr Martens, która od lat 40-tych produkuje lżejsze, glanopodobne obuwie, ozdobione często delikatnymi, kobiecymi wzorami (w ofercie znajdują się np. Martensy nadrukowane w drobne kwiaty).

W środowisku toczą się częste spory na temat różnicy między Martensami a glanami. W skrócie wygląda to tak, że dr Martens to firma, która produkuje różnego rodzaju obuwie, w tym specjalny rodzaj glanów. Posiadają one poduszkę powietrzną pod stopami, są lżejsze i bardziej elastyczne. Oprócz zastosowania ortopedycznego wyróżnia je także charakterystyczne żółte obszycie. Ze względu na patent i pewne udoskonalenia Martensy są droższe niż zwyczajne, dostępne także w innych sklepach glany.

Gdzie kupić glany?

Z początku glany tworzono metodą DIY, za pomocą samodzielnej przeróbki butów z demobilu. Dopiero z czasem fachowo wyprodukowane buty trafiły do ogólnodostępnych, obuwniczych sklepów. Dziś można je dostać nie tylko w specjalnych salonach z glanami, ale też w wielu zwykłych butikach. Ich cena waha się od 150 do około 500 złotych. Możesz zakupić wspomniane już, lżejsze Martensy, albo postawić nieco tańszy, niemarkowy but. Glany znajdziesz np. w salonach HD, ale możesz też zdecydować się na wygodne zakupy drogą internetową. Ogromny wybór glanów oferuje sklep rockmetalshop.pl; jeśli chcesz poszerzyć swoją kolekcję, a zależy Ci na jak najtańszym rozwiązaniu, możesz przyjrzeć się glanom dostępnym za pośrednictwem serwisów aukcyjnych.

Dostępne wzory i kolory

Klasyczne glany mają głęboki, czarny kolor, i takie też buty widuje się najczęściej na ulicach. Opcjonalnie czarne glany bywają ozdobione jakąś kolorową przecierką. W związku z przeniknięciem obuwia do głównego nurtu mody powszechnie dostępne są także glany kolorowe, np. białe, czerwone czy prowokacyjnie różowe. W sklepach dr Martens aż roi się od glanów w drobne kwiatki i duże kwiaty. Kolor to jeszcze nie wszystko: o wyjątkowości butów stanowią często drobne dodatki i sam rodzaj wykończenia (obok glanów przecieranych mamy też glany lakierowane). Im bardziej Twoje buty będą różniły się od standardowego, nudnego obuwia, tym lepiej – dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w glany z klamrami lub z ćwiekami, lub samodzielne zaaplikowanie różnego rodzaju ozdób.

Cała prawda o sznurówkach w glanach

Warto wiedzieć, że różnorodne kolory sznurówek w glanach, często kontrastujące z barwą buta (np. białe, czerwone lub całkiem fluorescencyjne), mogą nieść ze sobą jakąś treść. Bywa i tak, że kolor sznurówki do glanów świadczy o guście muzycznym albo o przekonaniach politycznych właściciela butów. Białe sznurówki wskazują na środowiska ultraprawicowe, a czerwone – na ultralewicowe i anarchistów. Jeśli tylko masz ochotę, możesz dopasować znaczenie sznurówek w Twoich glanach do własnych przekonań i uczynić z noszonego obuwia rodzaj manifestu. Pamiętaj, że glany to nie tylko buty dla żołnierzy i metali, a odpowiednio dobrany kolor i wzór lżejszego modelu sprawdzi się także jako dodatek do dziewczęcej sukienki!

Glany nie tylko dla fanów ciężkiej muzyki. Sprawdź co zrobić, żeby glany dodały Ci kobiecości!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Obuwie