Connect
To Top

Buty do biegania zimą

Jakie buty nadają się do biegania zimą?

Zadbana kobieta powinna uprawiać sport przez cały rok, a nie tylko wtedy, kiedy sprzyjają ku temu pogodowe warunki. Fakt, że zimą jest ślisko, mokro i… zimno, nie powinien zmusić Cię do rezygnacji z regularnych treningów. Sprawdzonym sposobem na pokonanie pogody jest noszenie inteligentnie zaprojektowanego obuwia. Dobierz buty odpowiednie do warunków na dworze, a przekonasz się, że zima nie jest taka straszna, jak ją malują!

Czy warto zainwestować w specjalne buty do biegania na zimę?

Wybór butów do biegania zimą pociąga za sobą szereg palących pytań. Czy postawić na coś cieplejszego, wodoodpornego, a może na buty trailowe z agresywnym bieżnikiem? W sklepach aż roi się od obuwia sportowego przeznaczonego stricte do biegania w zimie. Trzeba przyznać, że takie modele różnią się od standardowych „szosówek”, czyli butów przeznaczonych do biegania szosowego. Czy warto zainwestować w specjalną parę obuwia na tę uciążliwą porę roku? Skoro wymieniamy opony samochodowe z letnich na zimowe, czy nie powinnyśmy zapewnić także naszym stopom lepszego ogumienia? Kwestia zakupu droższych butów tylko do biegania w zimie budzi spore kontrowersje: są tacy, którzy uważają, że to tylko zbyteczny, niepotrzebny wydatek. Przekonaj się, czym charakteryzują się buty trailowe i podejmij tę trudną decyzję sama.

Co takiego wyróżnia buty trailowe?

Jak przekonują statystyki, połowa biegaczy zadowala się tylko jedną parą butów. Obuwie terenowe (inaczej: trailowe lub crossowe) wydaje się jednak konieczne podczas realizacji bardziej wymagających treningów w tak zwanym trudniejszym terenie. Pomaga się ono poruszać po górskich szlakach, leśnych ścieżkach i ciężkich do pokonania bezdrożach. Agresywny bieżnik zwiększa przyczepność buta i stabilizuje nasze szusy po śliskich powierzchniach. Żeby zapewnić komfort biegania, obuwie trailowe jest mniej zamortyzowane; buty mają za to specjalną, stabilizującą płytkę wbudowaną w podeszwę. Zmniejsza ona wrażenie napotykania nierówności; z drugiej strony wyraźnie zmniejsza odczuwalną elastyczność. Buty do biegania zimą są także wyposażone w wodoodporną cholewkę, która ma uchronić stopę przed przemoknięciem. Z obuwiem trailowym nie straszne są więc żadne kałuże ani kopny śnieg. Można wybrać modele, które są dodatkowo ocieplone, np. poprzez dodanie warstwy goretexu.

Buty do biegania zimą czy może drugie szosówki?

Pamiętaj, że jeśli źle dobierzesz swoje obuwie, możesz przez zaniedbanie doprowadzić do różnorakich kontuzji: zwichnięć, skręceń, stłuczeń i naderwanych mięśni. Oczywiście dotyczy to nie tylko butów do biegania zimą, ale każdego sportowego obuwia, ale najchłodniejsza pora roku bywa pod tym względem szczególnie niebezpieczna. Z drugiej strony – jeśli biegasz tylko po płaskim asfalcie i jesteś pewna, że Twoja trasa będzie odśnieżona, specjalnie buty do biegania zimą są rzeczywiście zbędnym wydatkiem. Obuwie trailowe wykorzystywane np. w miejskim parku może nawet utrudnić Twój trening ze względu na małą elastyczność i większy ciężar. Lepiej jest wtedy zainwestować w drugą parę zwykłych szosówek (w jednych możesz biegać, a drugie w tym czasie suszyć) albo w szosówki z lekką, wodoodporną membraną. Kompromisowym rozwiązaniem mogą być miejskie buty trailowe, czyli hybryda buta trailowego i szosowego (szosówka z dodanym bieżnikiem na trudniejszy teren).

Nakładki i kolce na buty

Innym rozwiązaniem, które z pewnością znacznie ułatwi poruszanie się po ośnieżonych bądź śliskich powierzchniach, jest zastosowanie wszelkiego rodzaju antypoślizgowych nakładek na obuwie. Podeszwa butów do biegania zimą jest często wyposażona w haczyki, wypustki lub kolce, ale możesz także samodzielnie założyć specjalnie przygotowane nakładki. Sprzedawane są one po niskich cenach w sklepach sportowych i zwykłych marketach. Nakładki różnią się między sobą ilością i rozmieszczeniem kolców, które gwarantują użytkownikowi odpowiednio intensywny efekt przyczepności. Odpowiednie nakładki na buty to proste i tanie rozwiązanie problemu biegania zimą; jeśli tylko z rozmysłem dobierzesz model i rozmiar, nie będziesz musiała się martwić o nagłe ześlizgnięcie Twojej stopy po niebezpiecznej powierzchni.

Jak dbać o buty do biegania na zimę?

Jedno jest pewne: sportowe obuwie, które ma być przez Ciebie używane w chłodniejszych porach roku, będzie wymagać Twojej szczególnej uwagi. Poświęcenie swojej parze butów odrobiny czasu sprawi, że odwdzięczy Ci się ona znacznie dłuższym terminem przydatności. Po szybkiej przebieżce w śniegu lub w deszczu pamiętaj o wyczyszczeniu butów ściereczką; jeśli masz taką możliwość, wyjmij z nich wkładki i wypełnij je gazetą. Ten trik sprawi, że papier skutecznie wchłonie wilgoć, która przedostała się do wnętrza buta. Nigdy nie zapominaj o grubszych skarpetach – nie tylko zapewnią ciepło i komfort Twoim stopom, ale i odciągną od nich szkodliwą wilgoć. Podczas biegania po kopnym śniegu idealnym rozwiązaniem będą stupty, czyli specjalne ochraniacze blokujące niechciany dostęp śniegu do obuwia.

Bieganie zimą? Żaden problem! Sprawdź, jakie buty ułatwią Ci bieganie zimą!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Obuwie