Connect
To Top

Bomber

Bomber jacket

Bomber jacket jak wiele innych elementów garderoby ma swoje początki w wojsku, a konkretnie w garderobie pilotów amerykańskiej armii. MA-1 to oficjalna nazwa kurtki typu bomber, którą wojskowi zaczęli nosić w latach 50. Zastąpiła znacznie cięższy, skórzany pierwowzór. Do jej produkcji używano wysokiej jakości nylonu. W wietrzne dni zapewniał ciepło, zaś suwak umożliwiał szybkie zdjęcie okrycia, gdy tylko zrobiło się cieplej.

Tradycyjna kurtka typu bomber

Kurtka typu bomber wróciła do mody w wielkim stylu, ale w zupełnie innej formie niż pierwowzór. Na początku bomber jacket szyto w kolorze oliwkowej zieleni i granatu z pomarańczową podszewką. Praktycznym detalem były kieszenie zapinane na suwaki umieszczone na rękawach i zamek błyskawiczny. Elementem, który jest niezmienny po dziś dzień jest brak kołnierzyka.

Zanim kurtka bomber trafiła do naszych szaf, została zaadaptowana przez środowiska punkowe i związane z ruchem skinheadeów. Dopiero w latach 90. pilotki przestały się kojarzyć z subkulturami i zaczęto je szerzej wykorzystywać. W tej chwili są stałym elementem naszych szaf i zupełnie zatraciły pierwotny wydźwięk. Choć krój pozostał ten sam, zmieniło się wszystko inne.

Bomber w różnych wydaniach

Tą nazwą określamy nie tylko kurtkę, ale również spodnie, kamizelkę czy bomber bluzę. Jeśli planujesz którykolwiek z tych elementów wykorzystać w swojej garderobie, zestawiaj je z obcisłymi ubraniami. W innym wypadku wpadniesz w pułapkę „efektu worka”. Pamiętaj, że tylko jeden element garderoby w całym looku może być obszerny.

Tworzenie ciekawych zestawów ułatwia fakt, że zarówno kurtka bomber damska jak i męska występuje w tej chwili w najróżniejszych kolorach i wzorach. Nikogo już nie dziwi bomber bluza czy kurtka w kwiaty i kolorowe desenie. Pojawiają się również koronkowe i ażurowe modele. Doskonale sprawdzają się w zestawieniu z kolorowymi sukienkami i spódniczkami. Można nawet powiedzieć, że współczesne bomber jacket zatraciły swój pierwotny kształt, by stać się elementem garderoby w stylu glamour.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Kurtki i płaszcze