Connect
To Top

Angielska rozmiarówka butów

Jak się mają brytyjskie rozmiary obuwia do europejskich?

Dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia jest niezwykle istotny. Kiedy buty są choć trochę za duże lub co gorsza za ciasne, chodzenie w nich może stać się prawdziwą udręką. Dlatego też, za każdym razem staramy się je przymierzyć i sprawdzić czy będą pasować. Co jednak jeśli chcemy kupić buty w innym kraju, gdzie tak zwana rozmiarówka jest zupełnie odmienna od naszej? Oczywiście jeżeli jesteśmy tam osobiście wystarczy je założyć, ale kupując chociażby przez Internet sprawa wydaje się być znacznie bardziej skomplikowana.


Partner – materiał

Rozmiary europejskie i angielskie

Przykładów na stosowanie zupełnie różnych systemów numeracji obuwia wcale nie musimy szukać daleko. Obecnie bardzo wiele osób podróżuje chociażby do Anglii, gdzie sposób oznaczania rozmiaru butów może być co najmniej mylący. Dla większości z nas jest to całkowicie niezrozumiałe, że istnieje podział na rozmiarówkę europejską oraz angielską – w końcu Anglia jest przecież częścią Europy. Mimo to, Anglicy stosują zupełnie inny system miar niż mieszkańcy kontynentalnej Europy, przez co ich sposób oznaczania rozmiarów obuwia jest także odmienny od naszego.

 

Brytyjskie rozmiary butów

Brytyjskie rozmiary butów

 

Angielska rozmiarówka obuwia

W jaki sposób powstał zatem angielski system numeracji obuwia? Przede wszystkim warto podkreślić, że to właśnie ten system jest najstarszym, ponieważ powstał w 1324 roku. To król Edward II niejako zarządził, że od tego momentu „rozmiar” stanie się standardową jednostką miary obuwia. Wówczas ustalono także, że różnica pomiędzy kolejnymi rozmiarami będzie wynosiła dokładnie 1/3 cala. Biorąc pod uwagę fakt, iż 1 cal to 2,54 centymetra, wspomniana różnica w rozmiarach to 8,46 milimetra. Po pewnym czasie, do użytku wprowadzono także połówki rozmiarów, aby obuwie było jeszcze lepiej dopasowane.

Jakie są rozmiary butów w UK?

Co ciekawe, w przeciwieństwie do systemu numeracji obuwia jaki stosuje się w Europie kontynentalnej, Brytyjczycy wprowadzili podział na rozmiary dziecięce oraz te dla dorosłych. Jeśli zatem zamierzamy kupić buty dla dziecka do dyspozycji będziemy mieć rozmiary od 0, który pasuje na stopę o długości 10,16 centymetra, do 13. Numeracja dla dorosłych kończy się natomiast zwykle na numerze 14, który odpowiada 33 centymetrom.

Aby się zupełnie nie pogubić w tym nieco skomplikowanym systemie, warto wiedzieć w jaki sposób oblicza się brytyjskie rozmiary obuwia.
Podstawą takich obliczeń jest następujący wzór:

((długość wkładki (w centymetrach) / 2,54) x 3) – 25

Wzór ten może również nie jest najprostszy, ale znając go będzie nam znacznie łatwiej wybierać odpowiednie rozmiary w numeracji angielskiej.


Angielska 7 – jaki to europejski rozmiar buta?

Aby dopasować rozmiar obuwia, oczywiście zawsze przydaje się wiedza na temat długości naszej stopy. W wielu przypadkach bowiem jest ona również podawana na metkach z rozmiarami. Jeśli jednak trafimy na model, który posiada wyłącznie oznaczenia angielskie, warto wiedzieć jakie są polskie odpowiedniki angielskich rozmiarów.

W przypadku kobiet najbardziej popularne rozmiary to 37, 38 oraz 39, którym w angielskim systemie numeracji odpowiadają kolejno 4, 5 oraz 5,5. Panowie najczęściej rozpoczynają poszukiwania obuwia od rozmiaru 41 czyli brytyjskiej 7. Natomiast największy rozmiar buta jaki znajdziemy na sklepowych półkach w Wielkiej Brytanii to najczęściej 13, który jest odpowiednikiem polskiego rozmiaru 48. Jeśli wyruszając na zakupy obawiamy się pomyłki, warto korzystać z gotowych tabel, które są powszechnie dostępne.

Zobacz także: najpiękniejsze szpilki z aktualnych kolekcji >>>>

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Obuwie